MPTR60V050
Mfr.Part #
MPTR60V050
Datasheet
MPTR60V050
Description
PTC RESET FUSE 60V 0.5A RADIAL
Stock
335
Current - Hold (Ih) (Max) :
500 mA
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
1 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
500 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
1.17 Ohms
Thickness (Max) :
Time to Trip :
4 s
Voltage - Max :
60V